دوشنبه 1 مرداد 1397
»


مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی گفت: اگر دولت بتواند میزان بدهی‌های خود را مدیریت و کمتر از سیستم بانکی استقراض کند، به طور نسبی تعادل بازار پول به‌وجود می‌آید و در کنار افزایش میزان تسهیلات اعطایی، نرخ سود تسهیلات هم کاهش خواهد یافت.

حمید زمان زاده در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با اشاره به کاهش (شدید) تسهیلات‌دهی بانک‌ها در ماه‌های پایانی سال، اظهارداشت: یکی از علل بروز این پدیده افزایش حجم مطالبات معوق بانک‌هاست.

وی افزود: البته نسبت مطالبات معوق به منابع بانک‌ها به 11 درصد کاهش یافته اما حجم آن رقم قابل توجهی است. بانک از یک طرف سپرده جذب می‌کند و از طرف دیگر تسهیلات پرداخت می کند. وقتی طرف گیرنده تسهیلات توان بازپرداخت تسهیلات نداشته باشد و تسهیلات به معوقات تبدیل شود، قدرت تسیهلات‌دهی بانک‌ها کاهش می‌‌یابد. 

مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی با بیان اینکه بانک‌ها در چنین شرایطی مجبور می‌شوند برای ایجاد تعادل در ترازنامه پرداخت تسهیلات را کاهش دهند، گفت: با شکل‌گیری این پدیده نرخ‌های سود با توجه به وضعیت کلان اقتصاد از جمله بدهی دولت به سیستم بانکی و وضعیت اقتصاد بانک‌ها،‌ افزایش یافته است.

وی با اشاره به افزایش نرخ سود اوراق اسناد خزانه از 20-21 درصد به 24-25 درصد، تصریح کرد: این نرخ‌ها نشان می دهد در شرایط فعلی تقاضا برای منابع بسیار بیشتر از عرضه منابع است.

زمان زاده تاکید کرد: افزایش نرخ‌های سود یکی از ریسک‌های اعطای تسهیلات در ماه‌های آتی است و این مقوله باعث می‌شود حرکت اقتصاد به سمت رونق کند شود.

وی با بیان اینکه هم افزایش نرخ سود و هم کاهش نسبت اعطای تسهیلات به زیان تولید خواهد بود، گفت: بنابراین هم باید حجم تسهیلات افزایش یابد و هم نرخ سود بانکی.

مدیر پژوهشی پژوهشکده پولی و بانکی در خصوص راهکارهای کاهش نرخ سود و افزایش تسهیلات اعطایی بانک‌ها، اظهارداشت: اگر دولت بتواند میزان بدهی‌های خود را مدیریت و کمتر از سیستم بانکی استقراض کند، به طور نسبی تعادل بازار پول به‌وجود می‌آید و در کنار افزایش میزان تسهیلات اعطایی، نرخ سود تسهیلات هم کاهش خواهد یافت.

وی با بیان اینکه هم‌اکنون سیاست مالی تاثیر بیشتری در گشایش‌های اعتباری دارد، افزود: بانک مرکزی با ابزارهای پولی تا سال 94 همه تلاش خود را در جهت کنترل نرخ‌های سود و تعادل عرضه و تقاضا در بازار پول به کار گرفت اما اقدامات بانک مرکزی به تنهایی کافی نیست و نیازمند اعمال سیاست‌های مالی در جهت بهبود عرضه تسهیلات بانکی و کاهش نرخ سود هستیم.

این اقتصاددان با اشاره به پیش‌بینی افزایش 10 هزار میلیارد تومانی سرمایه بانک‌ها در قالب لایحه بودجه سال آینده، گفت: با افزایش درآمد‌‌های دولت، زمینه کنترل و عدم افزایش بدهی دولت به بانک‌ها فراهم می‌شود.

به گزارش فارس، براساس گزارش بانک مرکزی، میزان بدهی دولت به بانک‌ها در پایان آبان ماه امسال به 143 هزار و 200 میلیارد تومان رسیده که نسبت به آبان ماه سال گذشته 20.2 درصد افزایش داشته است.

انتهای پیام/م

تاریخ درج مطلب : ۱۴:۴ ۱۳۹۵/۱۰/۲۸

نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 87033
   

اخبار حوزه

نگار خانه

Skip Navigation Links.
شب تاسوعای حسینی91
ظهر تاسوعای حسینی 91
شب عاشورای حسینی 91
ظهر عاشورای حسینی 91
مراسم عزاداری محرم 93
ولادت امیر المومنین(ع)
جشن نیمه شعبان شب اول سال 94
جشن نیمه شعبان شب دوم سال 94
شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) 95
سالگرد آیت الله مولوی قندهاری
جشن نیمه شعبان 91 شب دوم
جشن نیمه شعبان 91 شب اول
جشن ولادت حضرت امام حسن (ع)91
گزارش تصویری روز قدس 91
گزارش تصویری عید سعید فطر
دیدارطلاب حوزه امام رضا(ع)باآیت الله قرهی
گزارش تصویری شبهای قدر
مراسم تجلیل از اعضای پايگاه بسيج حضرت سيد الشهدا (ع)
اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه ها در مشهد مقدس
بازدید حضرت آیت الله قرهی(مدظله العالی) از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق (ع)
مراسم سالگرد شهادت سید محمود موسوی
آیین بهره برداری از حوزه علمیه امام هادی(ع) - اصفهان - هرند با حضور حضرت آیت الله قرهی مدظله العالی
سفر اعضائ بسیج و حوزه علمیه به اصفهان
گزارش تصویری شب دوم محرم 1391
گزارش تصویری شب سوم تا ششم محرم

مراسمات مهدیه

آمار سایت

اوقات شرعی

این سایت متعلق است به 
قدرت گرفته از پرتال ترنم