دوشنبه 1 مرداد 1397
»


کاربران گرامی می توانند سؤالاتی که پس از مطالعه دروس حوزه در ذهنشان ایجاد شده از طریق فرم انتهای صفحه


 مطرح نموده و منتظر دریافت پاسخ باشند.

 

 


نوع سوال : درس اخلاق 
متن سوال :
 با سلام و عرض خسته نباشيد خدمت شما دوستان سوالي داشتم محضر مبارک حضرت آقااينکه بنده طلبه سطح 2 مشهد هستم و کلاس هاي بنده هر روز صبح در مسجد گوهرشاد برگزار مي شود خواستم بدانم ورود و خروج بنده به چه صورتي باشد که بتوانم بهترين استفاده رو از اون مکان مقدس کنم و اينکه چه آدابي رو انجام بدم که موجب بي احترامي به حرم مطهر نشود به خاطر کثرت ورود و خروج بنده به حرم با تشکر و ادب و احترام
پاسخ:
با سلام و احترام 
اولين مطلب اينكه نيت، وقتي كسب علم است و لقب حضرت نيزعالم آل محمد است عامل مراقبت است.
 دوم: اينكه فكر كنيد محضر مبارك حضرت مي رسيد كه اين خود عامل مراقبت است.
سوم: هركسي كه عشق به شخصيتي دارد نبايد بگذارد اين مسئله برايش عادي بشود و جز كسب معرفت اين مطلب ميسور نيست. لذا بايد نسبت به معرفت حضرت مطالعه و معرفت بيشتري داشته باشيد .
.چهارم: از خود حضرت وليعصرارواحنا فداه هم بخواهيد تا در اين زمينه شما را ياري كند.
ان شاءالله موفق باشيد

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

متن سوال

ba salam va arze khaste nabashid khedmate shoma: mikhastam bedanam ke majaraye ezdevaje farzandane hazrate adam che bode aya mishavad ke khahar ba baradar ezdevaj konad

 

پاسخ:

 

با سلام

در این باره در میان دانشمندان اسلامی دو نظر وجود دارد و هر كدام برای خود دلایلی از قرآن و روایات ذكر كرده اند. اینك ما هر دو نظر را بطور اجمال در این صفحات نقل می كنیم و معتقديم نظر دوم صحيح است:

·          در آن زمان هنوز قانون تحریم ازدواج خواهر و برادر از طرف خداوند قرار داده نشده بود و چون راهی برای بقای نسل بشر غیر از این راه نبود، از این جهت ازدواج آنان با یكدیگر صورت گرفته است; ناگفته پیداست كه دستگاه قانونگذاری از آن خداست «اِنِ الْحُكْمُ اِلاّ لِلَّهِ; حكم تنها از آن خداست.»(1)

چه اشكال دارد كه بطور موقّت برای گروهی از راه ضرورت این گونه ازدواج در آن زمان بلامانع و مباح باشد و برای دیگران عموماً تحریم ابدی شود؟

طرفداران این نظریّه از ظواهر قرآن با این آیه برای خود دلیل می آورند: «وَبَثَّ مِنْهُمَا رِجَالا كَثِیراً وَ نِسااًو از آن دو، مردان و زنان فراوانی (در روی زمین) منتشر ساخت».(2)

ظاهر این آیه می گوید كه نسل بشر فقط به وسیله این دو تن به وجود آمده است و اگر غیر از این دو در بقای نسل او دخالت داشتند باید بفرماید «وبث منهما و من غیر هما» یعنی به وسیله این دو و غیر آنان... .

علاوه بر این، در روایتی كه مرحوم طبرسی آن را در احتجاج از امام سجّاد(علیه السلام) نقل می كند این مطلب تأیید شده است.

·         نظر دیگركه موافق نظريه حضرت استاد است عدم ازدواج محارم مي باشد كه روايات آن به ضميمه ارائه مي شود:

در علل الشرايع- ص 18 و بحار- ج 11- ص 224

«زراره» به نقل از امام صادق (ع) در ردّ نظر اهل سنت پيرامون ازدواج برادران و خواهران با يكديگر مى‏گويد واى بر اين گروه كه نظرات آنها نه موافق نظرات فقهاى حجاز است و نه مطابق آراء فقيهان عراق. خداوند دو هزار سال قبل از خلقت آدم امر فرمود تا بر لوح محفوظ نقش بندند كه ازدواج برادر و خواهر با يكديگر از محرمات است پس چگونه است اينگونه نظرات در حاليكه ما هيچ اثرى از حليت اين موضوع را در كتب آسمانى مثل تورات و انجيل و زبور و فرقان نمى‏يابيم تحقيقا اينگونه برداشتها چيزى نيست مگر تقويت نظريه مجوسيان.

آنگاه حضرت پيرامون پيدايش نسل آدم و ذريه او اينگونه فرمودند: آدم (ع) در هفتاد بار زايمان حواء (ع) صاحب يكصد و چهل دختر و پسر شد تا اينكه هابيل بدست برادرش كشته شد. در مرگ او آدم آنقدر بيتابى كرد كه تصميم گرفت پنجاه سال از نزديكى با حواء دورى گزيند بعد از اين مدت طولانى خداوند بر آنها عطيه‏اى بهشتى مرحمت فرمود، عصر روز پنج شنبه حوريه‏اى سيه چشم بنام «نزلة» از بهشت فرود آمد و به امر خداوند با «شيث» ازدواج نمود و فرداى آنروز بهنگام عصر ديگر كنيزكى بهشتى بنام «منزلة» به امر خداوند از بهشت پائين آمده و به ازدواج فرزند ديگر آدم يعنى «يافث» درآمد. از همسر شيث پسركى بدنيا آمد و نيز از همسر يافث دخترى و آنهنگانم كه آندو با يكديگر ازدواج نمودند سلف صالح و برگزيدگان از پيامبران يكى پس از ديگرى پا به عرصه وجود نهادند.

آسمان و جهان (ترجمه كتاب السماء و العالم بحار الأنوارجلد 54)، ج‏7، ص: 75

بريم درجه‏هاى هر كه را خواهيم و بالا دست هر دانشمندى پر دانشى است.

57- در كافى- 5-: 569- فروع: بسندش از ابى جعفر عليه السّلام كه گبرها نامبرده شدند و اينكه ميگويند ازدواج ما مانند ازدواج فرزندان آدم است، و آن را دليل جواز ازدواج محارم آورند فرمود: آن را بر شما حجت نسازند، چون هبة اللَّه بالغ شد آدم گفت پروردگارا زنى به هبة اللَّه بده و خدا حوريه از بهشت برايش فرستاد و چهار پسر آورد و سپس خدا او را بالا برد.

و چون پسران هبة اللَّه بالغ شدند، گفت: پروردگارا به پسران هبة اللَّه زن بده، خدا باو وحى كرد كه از مردى از پريان كه مسلمان بود چهار دخترش را براى پسران هبة اللَّه همه خواستگارى كند، و آنها را به زنى گرفت، و هر چه زيبائى و بردبارى و نبوتست از اثر حوريه است و هر چه سبكى و تنديست از اثر پرى است.

58- عياشى از امام پنجم عليه السّلام كه براى آدم چهار پسر آمد و خدا چهار حوريه فرستاد و بهر كدام يكى بزنى داد و فرزندان آوردند، و آنگه خدا آنها را بالا برد و بدان چهار پرى بزنى داد و نژاد در آنها پايدار شد، هر چه بردباريست از آدم است، و هر چه زيبائى از اثر حوريه است و هر چه زشتى و بد خلقى است از اثر پرى است (تفسير عياشى 1: 215).

59- در فقيه- 3 240 ط آخوندى: بسندى از امام پنجم عليه السّلام كه خدا تبارك و تعالى حوريه‏اى از بهشت نزد آدم فرستاد و او را بيكى از پسرانش بزنى داد و بپسر ديگرش دخترى از جان بزنى داد، هر چه ميان مردم زيبائى بسيار است و خوشرفتارى از حوريه است و هر چه بدخلقى از دختر پريست.

=====================================================================

 

نوع سوال : درس اخلاق 

متن سوال:  با سلام اگر انسان در زندگي در بن بستي افتاد گره كوري در زندگي پيدا شد براي رفع ان چيكار بايد كرد راه رسيدن به حاجات مشروع چيست راه عملي با تشكر

پاسخ:

باسلام و احترام 

گاهی اوقات خداوند متعال انسان را امتحان می کند و در زندگی، او را به مصیبت هایی دچار می کند تا به درگاه او روی بیاورد وباعث سعادتش شود.

امّا علت آن ممکن است مطالب بسیاری باشد که خیلی مهم نیست و مهم خلاص شدن از این ورطه می باشد.

 بهترین راه، پرهیز از گناه و ارتباط باخدا و توسل به امام زمان ارواحنا فداه می باشد وراه رسیدن به این مطالب نیز همنشینی با اولیاء الهی است کسانی که عالم عامل هستند و قلب انسان را با موعظه دگرگون می کنند. 

ان شاءالله به حق آقا و مولایمان رفع مشکل شود 

التماس دعا

 ===============

السلام عليكم و رحمة الله و بركاته
آيا دروس صوتي معظم له در سايت يا جاي ديكر هست 
بخصوص درس خارج فلسفه
با تشكر فراوان

اخوكم زيد السلامي
سيدني استراليا
=======================
پاسخ:
با سلام و احترام محضر برادر گرامي
فعلاً فقط فايلهاي صوتي درس اخلاق در سايت قرار مي گيرد
ملتمس دعا

تاریخ درج مطلب : ۱۵:۲۰ ۱۳۹۱/۶/۶

نام
نام خانوادگی
تحصیلات
جنسیت
آدرس ایمیل
سن
نوع سوال
متن سوال
کد امنیتی
نظر به مطلب
نام:  
ایمیل:
متن:  500 حرف دیگر میتوانید تایپ کنید
کد امنیتی: 76187
   

اخبار حوزه

نگار خانه

Skip Navigation Links.
شب تاسوعای حسینی91
ظهر تاسوعای حسینی 91
شب عاشورای حسینی 91
ظهر عاشورای حسینی 91
مراسم عزاداری محرم 93
ولادت امیر المومنین(ع)
جشن نیمه شعبان شب اول سال 94
جشن نیمه شعبان شب دوم سال 94
شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) 95
سالگرد آیت الله مولوی قندهاری
جشن نیمه شعبان 91 شب دوم
جشن نیمه شعبان 91 شب اول
جشن ولادت حضرت امام حسن (ع)91
گزارش تصویری روز قدس 91
گزارش تصویری عید سعید فطر
دیدارطلاب حوزه امام رضا(ع)باآیت الله قرهی
گزارش تصویری شبهای قدر
مراسم تجلیل از اعضای پايگاه بسيج حضرت سيد الشهدا (ع)
اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه ها در مشهد مقدس
بازدید حضرت آیت الله قرهی(مدظله العالی) از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق (ع)
مراسم سالگرد شهادت سید محمود موسوی
آیین بهره برداری از حوزه علمیه امام هادی(ع) - اصفهان - هرند با حضور حضرت آیت الله قرهی مدظله العالی
سفر اعضائ بسیج و حوزه علمیه به اصفهان
گزارش تصویری شب دوم محرم 1391
گزارش تصویری شب سوم تا ششم محرم

مراسمات مهدیه

آمار سایت

اوقات شرعی

این سایت متعلق است به 
قدرت گرفته از پرتال ترنم