یکشنبه 28 مرداد 1397
»


برگزار شده در پردیس دانشگاهی شهید چمران(دانشگاه فرهنگیان)

فرمودند: مردم! آن رفیق دائمی ما همسر یا فرزندمان نیست. آن رفیق دائمی ما همکار و هم­شغل و هم­درس ما نیست. آن رفیق ما نفس ما است که شب و روز، در خواب و بیداری با ماست.

بیان شد کنترل نفس امّاره موقعی میسور است که انسان از طریق علم الهی شناخت به نفس داشته باشد. از نکات بسیار مهم این است که خنّاس که وسوسه­گر است، هر کسی را از راه خود او منحرف می­کند؛

مردان الهی و انسان­های پاک، دائم به دنبال اهداف والا هستند، امّا هدف آن­ها دنیا نیست. بعضی تصوّر می­کنند مراتب انسانیّت به این است که به صورت ظاهر در دنیا رشد و نمو کنند امّا آن­ها که مقام انسانیّت را فهمیدند و شناختند، هدفشان رسیدن به مقام انسانیّت است.

قبل از شروع بحث بهتر است این نکته را که تذکّر خوبی است بیان کنم، آیت­الله بهلول(اعلی اللّه مقامه الشّریف) فرمودند: پدرم بسیار بلند و با صوت جلی صلوات می­فرستاد. بعضی در مسجد به او معترض شده بودند که این صدای بلند ما را اذیّت می­کند. لذا او تصمیم گرفته بود آرام صلوات بفرستد.

انسان در دو زمان به نفس امّاره مشغول شد. امیر­المؤمنین(صلوات الله و سلامه علیه) تعابیر بسیار جالبی را در نهج­البلاغه تبیین می­فرمایند که مردم قبل از بعثت نبی مکرّم(صلّی الله علیه و آله و سلّم) در چه حال و هوایی بودند. یکی از آن حالاتی که حضرت تبیین می­فرمایند این است که مردم در نفس امّاره و هوا و هوس بودند و جهل هم داشتند؛ یعنی احساس می­کردند کسی هستند و لذا در حالتی بدون عقل و نفس امّاره گیر کرده بودند.

یکی از نکاتی که اولیاء خدا راجع به جریان عاشورا و وقوع حوادثی که بعد از نبی مکرّم(صلّي اللّه عليه و آله و سلّم) بر سر اسلام آمد بیان کردند، این است که مردم به دنیا چسبیدند و به نفس دون جواب دادند و الّا نبی مکرّم(صلّي اللّه عليه و آله و سلّم) حسب روایات شریفه­ای که چه شیعه و چه اهل جماعت دارند، همه مطالب را شرح دادند.

علّت تأمل در نفس چیست؟ چرا باید به نفس بپردازیم؟ اولیاء خدا، خصّیصین حضرت حق، حضرات معصومین(علیهم صلوات المصلّین) و انبیاء عظام نکته بسیار عالی را تبیین کرده­اند و آن این است که اگر بشر بخواهد صحیح زندگی کند چاره­ای ندارد الّا به این که عمر خود را برای شناخت نفس بگذارد.

بیان شد عمده ناله اولیاء الهی از نفس است. تمام همّ و غم مردان خدا در عالم این است که بتوانند به نفس امّاره غلبه پیدا کنند؛ چون همان­طور که عرض کردیم نبیّ مکرّم، خاتم رسل، محمّد مصطفی(صلّی اللّه علیه و آله و سلّم) فرمودند: هرچه بشر پیر می­شود مع­الأسف نفس امّاره جوان می­شود.

1 

اخبار حوزه

نگار خانه

Skip Navigation Links.
شب تاسوعای حسینی91
ظهر تاسوعای حسینی 91
شب عاشورای حسینی 91
ظهر عاشورای حسینی 91
مراسم عزاداری محرم 93
ولادت امیر المومنین(ع)
جشن نیمه شعبان شب اول سال 94
جشن نیمه شعبان شب دوم سال 94
شهادت حضرت امام جعفر صادق(ع) 95
سالگرد آیت الله مولوی قندهاری
جشن نیمه شعبان 91 شب دوم
جشن نیمه شعبان 91 شب اول
جشن ولادت حضرت امام حسن (ع)91
گزارش تصویری روز قدس 91
گزارش تصویری عید سعید فطر
دیدارطلاب حوزه امام رضا(ع)باآیت الله قرهی
گزارش تصویری شبهای قدر
مراسم تجلیل از اعضای پايگاه بسيج حضرت سيد الشهدا (ع)
اجلاس سالانه اساتید بسیجی دانشگاه ها در مشهد مقدس
بازدید حضرت آیت الله قرهی(مدظله العالی) از مناطق زلزله زده آذربایجان شرقی
مراسم عزاداری شهادت امام جعفر صادق (ع)
مراسم سالگرد شهادت سید محمود موسوی
آیین بهره برداری از حوزه علمیه امام هادی(ع) - اصفهان - هرند با حضور حضرت آیت الله قرهی مدظله العالی
سفر اعضائ بسیج و حوزه علمیه به اصفهان
گزارش تصویری شب دوم محرم 1391
گزارش تصویری شب سوم تا ششم محرم

مراسمات مهدیه

آمار سایت

اوقات شرعی

این سایت متعلق است به 
قدرت گرفته از پرتال ترنم